A pandémia és a hiteltörlesztési moratórium után új kihívások elé néz a vállalati kintlévőség-kezelési szektor - a háborús kockázatok, a romló gazdasági helyzet és az energiapiaci válság kezelésére ismét innovatív megoldások alkalmazására lesz szükség. Ugyanakkor az általános moratórium kivezetése nem okozott drámai helyzetet és a portfólióminőség historikusan is kedvező, például a 2008-as válsághoz képest- derült ki a Portfolio Követeléskezelési trendek 2022 konferenciáján. Azonban több jel is utal arra, hogy ez az időszak egy vihar előtti csend lehet.
Nagyot változott a követeléskezelési iparág az elmúlt évtizedben, a piaci szereplők egy része professzionális pénzügyi befektetőként működik, megegyezésre törekszik az adósokkal. Az MNB ajánlásban szabályozza a piacot, és igaz, hogy a követeléskezelési törvény még mindig hiányzik, de egy új EU-s direktívát Magyarországon is át kell ültetni a jogrendbe 2023 végéig – értékeli pozitívan a hazai követeléskezelési piac fejleményeit Marwin Ramcke, a nemzetközi EOS Csoport vezérigazgatója és Lencsés Tamás, az EOS Faktor ügyvezető igazgatója. A szakemberekkel az EOS arculatváltása apropóján beszélgettünk Budapesten a hitelpiac és a követeléskezelési szektor aktualitásairól.
Pontosan felmérhetetlen az a kockázat, amelyet a moratórium, illetve annak majdani lejárta jelent a bankok és a követeléskezelési szektor számára, ám utóbbi mindenképp készen áll a ma még nem látható feladattömegre – véli Lencsés Tamás, az EOS Faktor Zrt. ügyvezetője. A szakember szerint a forward flow, vagyis a követeléskezelési keretszerződés az, amely biztonságot és bizonyosságot jelenthet a bankoknak, folyamatos megbízást a követeléskezelőknek és végső soron olcsóbb hiteleket a hitelfelvevőknek. Az EOS és a Portfolio közös szervezésében október 5-én megrendezendő Követeléskezelési trendek 2021 konferencián a piac jelenéről és jövőjéről is szó esik majd.
Nincs megállás a nem teljesítő hitelek piacán: legutóbb az UniCredit jelentette be, hogy értékesíti jelzáloghitelekből, fedezetlen hitelekből és számlakövetelésekből álló portfólióját. A tranzakció vásárlói oldalán álló EOS Faktor Zrt. egyik ügyvezető igazgatóját, Lencsés Tamást kérdeztük az ügylet részleteiről és a piac jövőjéről. A témával részletesen is foglalkozunk Követeléskezelési trendek 2019 konferenciánkon, érdemes lesz ellátogatni a rendezvényre.
Kettős ügyvezetéssel folytatja az EOS Faktor Zrt.: márciustól Lencsés Tamás, a Fedezetes követeléskezelési és ügyfélkapcsolati igazgatóság vezetője igazgatósági tagként és ügyvezetőként dolgozik a cégnél.
Több probléma is felmerült.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Jellemzően 30-60 km/h-s lökésekre számíthatunk.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?